Güvenlik

Tıbbi bitkisel ürünlerde, konvansiyonel ilaçlarda olduğu gibi kalite, etkililik ve güvenlilik son derece önemlidir. Bu ürünlerde yer alan terapötik etkinliği kabul edilen aktif madde/ler ve miktarları uygun metodlar ile tayin edilmeli ve tüm standartları ortaya koyulmalıdır.

Son zamanlarda standartlara uymayan bitkisel ürünlerin kullanımındaki kontrolsüz artış sadece kişisel sağlık problemleri yaratması yönünden değil, hastaların tedavi süreçlerine etkileri ile de ciddi bir problemdir.

Toplum sağlığını tehdit edecek boyutlara gelen bu uygulamaları göz ardı etmek mümkün değildir. Doğru bilgiye ulaşabilmek için üniversite olarak en iyi bildiğimiz yöntem olan bilimsel yaklaşımları kullanarak, bitkilerin tıpta kullanımına yönelik izleme, danışmanlık ve bitkisel kaynaklı ilaç araştırmaları yapmak amacıyla gerçekleştirilecek bu projede,

  • Toplumda kullanılan bitkisel ürünlerin neden olduğu sağlık sorunlarından korunmayı sağlamak,
  • Bu sorunların giderilmesine yönelik olarak bitkisel ürünlerin, etki ve kullanımlarını araştırmak,
  • Bu şekilde meydana gelebilecek problemleri tanımlamak,

öncelikli hedeftir.

Var olan bir tedavi süresince, bitkisel ürünlerin de beraber kullanımı değerlendirildiğinde tıpkı konvansiyonel ilaçlarda olduğu gibi farmakolojik açıdan etkili bitkisel ürünler ve ilaçlar arasındaki etkileşimler ilaç-ilaç etkileşimleri kadar önem taşımaktadır. 

Bugün, bilimdeki baş döndürücü ilerlemelerle desteklenen fitoterapide bitkilerdeki bileşenlerin birlikte nasıl çalıştığı ve biyolojik sistemler üzerine nasıl etki ettiği klinik çalışmalar ile bütüncül olarak anlaşılacaktır. Etkililiği ve güvenliliği kanıtlanmış bitkisel tıbbi ürünlerde önemli aşamalar kaydedilecektir.

Dağdan topladıkları bitkiden zehirlendiler 19.03.2019 17:54
Dağdan topladıkları bitkiden zehirlendiler


Mardin'de dağdan topladıkları bitkilerle yaptıkları yemekten zehirlenen bir kişi hayatını kaybederken, bir kişinin hastanedeki tedavisi sürüyor.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde, dağlardan topladıkları bitkilerle yaptıkları yemeği yiyerek zehirlenen kayınvalide yaşamını yitirdi, gelininin yoğun bakım servisinde tedavisi devam ediyor.

Alınan bilgiye göre, önceki gün kırsal alanda topladıkları bitkilerden yemek yaparak yiyen gelin Dilber Tunç (33) ve kayınvalidesi Şükriye Tunç (77) bir süre sonra rahatsızlandı.

Yakınlarının haber vermesi üzerine 2 kadın, 112 Acil Servis ekiplerince Nusaybin Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Burada yapılan ilk müdahalenin ardından Mardin'de özel hastaneye sevk edilen Şükriye Tunç, müdahaleye rağmen kurtarılamadı, Dilber Tunç'un ise yoğun bakım servisinde tedavisi sürdürülüyor.


Kaynak Yeniçağ: Dağdan topladıkları bitkiden zehirlendiler
Çocukları alternatif tıptan ölen aileye dava

İtalya’da bir çift, 7 yaşındaki çocuklarına antibiyotik yerine alternatif tıp uygulayarak ölümüne sebep olunca haklarında dava açıldı. Independent Türkçe’de yer alan habere göre, yaygın görülen bir kulak enfeksiyonunda antibiyotik verilmeyen çocuk komaya girerek 3 gün içinde öldü. Çift ölüme sebebiyet vermekle suçlanıyor.


Cagli şehrinde yaşayan Marco ve Marie Bonifazi, oğulları Francesco’nun hastalığının “sanıldığı kadar ciddi olmadığını” iddia eden bir alternatif tıp doktorunun yöntemine başvurdu. Ancak çiftin alternatif tıpla tedavi etmeye çalıştığı çocuk, hastalığın teşhis edilmesinden üç gün sonra kulak iltihabının beyin iltihabına dönüşmesi sonucu yaşamını yitirdi. Bunun üzerine aileye taksirle ölüm suçundan dava açıldı.


ALTERNATİF TIP ÖNEREN DOKTORA DA DAVA

Bonifazi çitfi tutuksuz yargılanırken, aileye alternatif tıp yöntemini öneren homeopati doktoru Massimiliano Mecozzi de eylülde mahkemeye ifade verecek. Mecozzi ihmalkarlık, tecrübesizlik ve “medikal doktorların koyduğu ciddi bir kulak enfeksiyonunu teşhisini hafife alma, semptomların nüksetmesine rağmen alternatif tıbba dayalı bir terapiyi reçete etmekle” suçlanıyor.
Savcılık ayrıca Mecozzi’yi, “herhangi bir tanısal analiz hazırlığı yapmamak ve hastalığın iyileşmesi için gereken antibiyotik tedavisini reçete etmemekle” de suçluyor.

KAYNAK:  

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/06/09/cocuklari-olen-aileye-alternatif-tip-davasi/